Pojawienie się dziecka jest jedną z najpiękniejszych chwil w życiu rodziców. Od urodzenia wszystko zostaje podporządkowane małej istotce, która domaga się stałej opieki przez całą dobę. W biegu codziennych obowiązków związanych z wielogodzinnym karmieniem, przewijaniem itd. rodzice bardzo często nie zwracają uwagi na to jak dziecko układa się, porusza i zachowuje, czy wszytko odbywa się w normie, czy i w jakim stopniu od niej odbiega, a co gorsza, czy nie wpływa niekorzystnie na zdrowie dziecka.
Każde dziecko rozwija się inaczej i należy zachować spokój, gdy rówieśnicy wydają się sprawniejsi niż nasz maluch. Należy jednak czujnie obserwować rozwój ruchowy dziecka, by wcześnie dostrzec ewentualne zaburzenia koordynacji i szybko interweniować.
Obserwujmy nasze dzieci. Poradniki dla młodych rodziców zawierają informacje o tym, w jakim miesiącu dzieci mogą osiągać kolejne etapy w rozwoju ruchowym i umysłowym. Należy jednak pamiętać, że są to informacje bardzo ogólne. Każde dziecko jest inne. Jeśli coś nas niepokoi to zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Jest bardzo ważne, żeby mieć pewność, że wszystko z naszym dzieckiem jest w porządku. Takie zapewnienie przez zaufanego specjalistę może rozwiać nasz niepokój.
Przeprowadzenie wczesnej identyfikacji dzieci z opóźnieniem rozwoju psychoruchowego jest niezwykle istotnym krokiem. W celu wykrycia zaburzeń w rozwoju psychoruchowym u niemowląt i dzieci należy odwiedzić Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Zabrzu przy ul. 3 Maja 10.
dr Ahmad Farouni
Kierownik SPZOZ